GeziyoruZ

BİZİMLE GEZMEYE VAR MISINIZ??

Finlandiya’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır??


Vize başvurusu için yeterli zaman ayrılmalıdır. Vize başvurularının sonuçlanma süresi  genelde 10 iş günüdür ancak bazı durumlarda işlemler bir aydan fazla bir süre  alabilir. Vize başvurusunun değerlendirilebilmesi için, başvuran kişinin Başvuru Formu’nu doldurup imzalaması gerekmektedir. Başvuru formu buradan basılabilir (Acrobat reader’a gereksinim vardır) veya Büyükelçilik’ten temin edilebilir. Başvuru formunuz ve beraberinde getirmeniz gereken belgeler:

Teslim ettiğiniz başvuru formlarını eksiksiz olarak doldurmaniz gerekmektedir.

Başvurularda aşağıdaki yer alan belgelerin eksiksiz ve orijinal olarak getirilmesi gerekmektedir, aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir. Orijinali olmayan evraklar dikkate alınmayıcaktır.

Bütün başvuru sahiplerinin getirmesi gerekli olan genel evraklar:

Gereken evrakların listesi buradan basılabilir (Acrobat reader’a gereksinim vardır) veya Büyükelçilik’ten temin edilebilir. 

 Orijinal ve eksiksiz doldurulmuş ve imzalı başvuru formu
 Bir adet yeni çekilmiş fotograf ( 47mmx36 mm / yüz uzunluğu 32mm- 36 mm)
 Başvuru ücretinin 60 Euro’luk banka dekontu. Ücretler önceden banka hesabına (Euro) yatırılacaktır ve olumsuz cevaplarda iade edilmeyecektir. Schengen vizeleri, Avrupa Birliği vatandaşlarının eşlerine ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere ücretsiz olarak verilmektedir. Başvuru sahibinin yakınlık derecesini başvuru sırasında belgelemesi gerekmektedir.
 Geçerli pasaport ve pasaport fotokopileri. Pasaportun vize bitim tarihinden itibaren en az üç ay geçerli olması gerekmektedir. Fotokopilerinde şahsi bilgiler içeren, vize ve damgaların olduğu bütün sayfalar yer almalıdır.
 Orijinal kimlik ve fotokopileri
 Orijinali bir ay’dan eski olmayan nüfüs kayıt örneği (anne, baba ve tüm kardeşleri evli iseniz es ve çocukları da gösteren ayrıntılı aile toplum kağıdı)
 20 ile 30 yas arasındakı erkekler için orijinal askerlik durumunu gösteren belge
 18 yasının altındaki kişiler yalnız seyahat ediyorlar ise anne ve babanın her ikisinden de yazılı orijinal noter tastıklı izin belgesi. Eğer anne veya babanın biri çocuk ile seyahat ediyor ise, seyahat etmeyen veliden yazılı orijinal noter tastikli izin belgesi.
 Başvuru sahibi okuyor ise okul idaresinden alınmış orijinal öğrenci belgesi
 Başvuru sahibi emekli ise emeklilik durumunu gösteren orijinal belgeler ve fotokopileri
 Başvuru sahibi çalışıyor ise:

İşverenden orijinal iş seyahati veya yıllık izin belgesi – içeriğinde başvuru sahibinin görevi, çalıştığı süre ve iş seyahatinin veya yıllık izinin sonunda tekrar işe başlıyacağı hakkında bilgi olması şarttır.
Orijinal muhasebe tasdikli son 4 aylık maaş bordrosu
Orijinal SSK hizmet dökümü
‘aslı gibidir’ damgalı muhasebe tasdikli İşe giriş bildirgesi
 Başvuru sahibinin kendisine ait bir işyeri var ise:

Şirketinin orijinal başlıklı kağıdına yazılmış seyahat sebebi ile ilgili bilgiler içeren bir dilekçe
Orijinal Bağkur veya SSK belgeleri
Orijinal Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti
Orijinal Faaliyet Belgesi
Orijinal Vergi Levhası ve fotokopiler / veya orijinal noter tasdikli fotokopisi
Orijinal İmza sirküleri ve fotokopiler / veya orijinal noter tasdikli fotokopisi
Orijinal Ticaret Sicil gazetesi ve fotokopiler / veya orijinal noter tasdikli fotokopisi
 Orijinal gelir ve geçim durumunu gösteren güncelleştirilmis belgeler ( banka cüzdanı orijinali ve fotokopisi, kredi kartının son kredi limitini gösteren hesap ekstresi ve fotokopisi vb.)
 Uçak bileti rezervasyonu
Finlandiya’da oturan akraba ve arkadaş ziyareti için getirilmesi gerekli olan ek evraklar:

 Tarafınıza gönderilmiş olan orijinal davet mektubu. 3 aydan eski olmaması gerekmektedir. (Fax veya E-posta ile yollanmış davetler kabul edilmemektedir)
Finlandiya’ya turistik ziyaret için getirmesi gerekli olan ek evraklar:

 Otel tarafından teyit edilmiş otel rezervasyonu
 Seyahat agentasının başlıklı kağıdına yazılmış Tur programı
 Seyahat agentasının orijinal Faaliyet Belgesi
Finlandiya’ya ticari amaçla gidecekler için getirilmesi gerekli olan ek evraklar:

 Tarafınıza gönderilmiş olan orijinal davet eden şirketinin başlıklı kağıdına yazılmış seyahat sebebi ile ilgili bilgiler içeren bir davet mektubu. 3 aydan eski olmaması gerekmektedir. (Fax veya E-posta ile yollanmış davetler kabul edilmemektedir)
 Çalıştığınız şirketinin orijinal başlıklı kağıdına yazılmış seyahat sebebi ile ilgili bilgiler içeren bir dilekçe
 Orijinal Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti
 Orijinal Faaliyet Belgesi
 Orijinal Vergi Levhası ve fotokopiler / veya orijinal noter tasdikli fotokopisi
 Orijinal İmza sirküleri ve fotokopiler / veya orijinal noter tasdikli fotokopisi
 Orijinal Ticaret Sicil gazetesi ve fotokopiler / veya orijinal noter tasdikli fotokopisi
Vize, ancak istenen tüm belgelerin teslim edilmesinden sonra işleme konulacaktır. Büyükelçilik yetkilisi gerekli gördüğü hallerde ek döküman talebinde bulunabilir. Türk vatandaşı olmayanlar için başka belgeler de istenmektedir. Başvuru esnasında tüm belgeler ibraz edilmelidir. Fax yolu ile evrak kabul edilmeyecektir. Eksik evraklar başvurunuzu olumsuz etkileyebilir.

Schengen vizesi (FİNLANDİYA)


Finlandiya, 25 Mart 2001 tarihinden itibaren Schengen Anlaşması uyarınca vize ve sınır kontrol işlemlerini yürürlüğe koymuştur. Schengen Sahası, Avusturya, Belçika, Danimarka, Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Luksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya ve İsveç’i kapsamaktadır. Bir Schengen Devleti tarafından verilen vize, vize sahibine bütün Schengen devletlerine seyahat ve kalma imkanı vermektedir.

Schengen Devletleri’ni ziyaret etmek isteyen bütün Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir.

Bununla beraber, hususi, hizmet veya diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmamak kaydıyla vize almadan Schengen sahasını ziyaret edebilmektedirler. Eğer çalışmak için gidiliyorsa, çalışma izni almak gerekmektedir.

Vize, Schengen sahasına girişi ve orada kısa bir müddet kalmayı sağlayan (vizenin geçerliliği süresince) bir izin belgesidir. Vize sahibi olan kişi, bir veya birkaç Schengen devletinde, vizenin geçerliliği boyunca, devamlı olarak veya çeşitli sürelerde kalabilir; yalnız bu süre Schengen sahasına girişinden itibaren altı ay içinde 90 günü aşamaz. Aynı şekilde, vize sahibi bir, iki veya daha çok sayıda giriş yapabilir. Vize başvurusunda bulunurken, istenilen kalış süresi ve kaç giriş yapılmak istendiği belirtilmelidir.

Schengen vizesi başvurusu esas gidilecek ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğuna yapılmalıdır. Mesela Finlandiya’ya gidilecekse, Finlandiya büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurulmalıdır.Bu seyahat sırasında bir esas ülke yoksa veya birkaç Schengen ülkesine gidilecekse, ilk ülkenin diplomatik misyonuna müracaatta bulunulmalıdır.

Eğer Schengen ülkelerinden biri tarafından verilmiş oturma iznine sahipseniz, Schengen sahası içinde seyahat etmek için ayrıca vize almanıza gerek YOKTUR. Oturma izni sahibine 90 günlük bir kalış hakkı sağlar. Schengen Anlaşması’ndan önce verilen ulusal oturma izinleri, Schengen ülkelerini ziyarette vize gibi kullanılamaz.

Schengen vizesi sahipleri, yine de kontrola tabidirler ve geçerli vizeleri olsa dahi, Schengen ülkelerine girmeleri garantili değildir.

Finlandiya’ya Giden Bir Göçmen Nelere Gereksinim Duyar???


 • Oturma İzni (oleskelulupa). Finlandiya’da çalışmayı düşünüyorsanız, aynı zamanda çalışma izninizin olma zorunluluğu bulunmaktadır. Konuya ilişkin ek bilgileri, Bilgi Bankası’nın İzin Konuları başlıklı sayfasında bulacaksınız.
 • Yaşanacak Konut. Konuya ilişkin bilgiler Konut başlıklı sayfalarda bulunmaktadır.
 • Nüfus Dairesinden (maistraatti) edinilecek Birey Kimlik Numarası (henkilötunnus). Bağlı bulunduğunuz ilçenin Nüfus Dairesine bildirimde bulunun. Burada Finlandiya’da ikâmet ediyor olarak kaydedileceksiniz. Size aynı zamanda bir kimlik numarası verilecektir. Nüfus Dairesine giderken pasaportunuzu ve oturma izninizi yanınıza alın. Evliyseniz, evliliğinizi kanıtlayan belgeyi de yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Çocuklarınız varsa, çocuklarınızın doğum belgelerini de yanınıza almanız gerekir.
 • Kela Kartı (Kela-kortti).Kela’dan, diğer adıyla Halk Emeklilik (Sosyal Güvenlik) Kurumu’ndan (Kansaneläkelaitos) edinilecek kart. Kela kartıyla, Finlandiya’daki sosyal güvenlik kapsamında yer alma hakkınızın olduğunu kanıtlamaktasınız. Kela kartını, Finlandiya’da sürekli olarak yaşıyorsanız edinebilirsiniz. Finlandiya’ya göç eden her birey hakkında, o bireyin sosyal güvenliğe ilişkin olarak bir karar verilir. Bu kararı, başvuruyu yapan kişinin bağlı olduğu Kela bürosu vermektedir. Kela kartına ilişkin ek bilgiyi Kela’nın internet sayfalarından edinebilirsiniz.  
 • Vergi Dairesinden Edinilecek (verotoimisto) Vergi Kartı (verokortti). Vergi kartı edinmek üzere başvuru yaptığınızda, birey kimlik numarasına ya da Nüfus Dairesinden verilmiş olan geçici kimlik numarasına gereksiniminiz vardır. Bilgi Bankası’nın Vergilendirme başlıklı internet sayfalarında, vergilendirme sisteminin Finlandiya’da nasıl işlediğine ilişkin ek bilgiler bulabilirsiniz.
 • Banka Hesabı. Maaşlar çoğu zaman hep bankaya yatırılmaktadır. Farklı bankaların hizmetleriyle tanışın. Faturaları ödemenin değişik yolları bulunmaktadır (banka atm makineleri, internet, telefon, vb.). Bir banka hesabı açtığınızda, yanınızda pasaportunuzun ya da başka bir resmi kimlik belgenizin bulunması gerekir. Günümüzde özel olarak düzenlenmiş yabancı pasaportu da kimlik belgesi olarak kabul görmektedir. Konuya ilişkin ek bilgi.
 • Elden gelecek en kısa zamanda edinilecek bir Telefon Numarası. Telefon, Finlandiya’da son derce önemli bir iletişim kurma aracıdır. Değişik telefon şebekesi firmalarının size sunduğu olanaklarla tanışın. Telefon ücretleri arasında büyük farklılıklar bulunabilir.
 • Fince ya da İsveççe öğrenme olanağı. Finlandiya’nın iki resmi dili vardır, Fince ve İsveççe. Konuya ilişkin ek bilgileri Fin dili başlıklı sayfalardan edinebilirsiniz.
 • Finlandiya da geçerli olan Sürücü Belgesi (ajokortti). Değişik ülkelerden alınmış sürücü belgelerinin geçerliği konusunda değişik kurallar bulunmaktadır. Genellikle, yabancı bir ülkeden alınmış sürücü belgesini en geç bir yıl içinde  Finlandiya sürücü belgesiyle değiştirmek gerekir.  Sürücü belgesine ilişkin ek bilgileri Polis’in (poliisi) internet sayfalarından elde edebilirsiniz. Polis’in Finlandiya’da başka ne tür hizmetler verdiğini Bilgi Bankası’nın Polis sayfalarında bulabilirisiniz.
 • En yakın sağlık merkezinin nerede olduğuna ilişkin bilgi. Hastalandığınızda başvurmanızda yarar bulunan ilk yer sağlık merkezidir. Finlandiya Sağlık Hizmetleri konusunda daha ayrıntılı bilgiyi, Bilgi Bankası’nın Sağlık başlıklı sayfalarından alabilirsiniz.
 • Vatanınızla İletişime Geçme. Finlandiya’da posta pullarını postanelerden, büfelerden ve de bazı dükkanlardan satın alabilirsiniz. Telefon kartları daha çok büfelerde satılmaktadır. Telgraf ya da fakslarınızı ücret karşılığında postanelerden ya da postaneyle anlaşmalı posta noktalarından gönderebilirsiniz. İlçe kitaplıklarında kitaplık kartınızın bulunması koşuluyla interneti ücretsiz kullanma olanağınız vardır. Ayrıca birçok kahvede interneti kullanma olanağınız bulunmaktadır.

  Kayıp olan bir yakınınızla iletişim kurmak istiyorsanız, Kızılhaç kişi bilgi ağı servisinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kızılhaç’ın ve Kızılay’ın bilgi ağı, 170’den fazla ülkedeki insanlar arasında ileti ve bilgi toplamakta ve iletmektedir.

 • Birçok kişi, kendi dinlerinin yükümlülüklerini nerede ve nasıl yerine getirebilecekleri konusunda bilgi edinmek istemektedir. Ayrıntılı bilgilere Finlandiya’da Dinler (Uskonnot Suomessa) sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Finlandiya’da Oturma İzni***


Oturma izni ve vize Finlandiya’ya gelmek amacıyla düzenlenmektedir. Yabancılar Dairesi’nin (Ulkomaalaisvirasto) internet sayfalarından, hangi durumlarda oturma izninin verildiğine ilişkin bilgileri alabilirisniz. Bu izinler çoğunlukla ücret karşılığında düzenlenmektedir.

Eğer İsveç, Norveç, Danimarka ya da İzlanda (Kuzey Ülkeleri) vatandaşıysanız, Finlandiya’ya serbest giriş yapabilir ve oturma iznine gerek duymadan Finlandiya’da ikâmet edebilirsiniz. Temel kazanç kaynağınız olacak bir işe girmeniz durumunda, çalışma izni almanıza da gerek yoktur.

Eğer bir AB ya da ETA ülkesinin vatandaşıysanız, yetkililerin hakkınızda herhangi özel bir işlem sürdürmesine gerek kalmadan üç ay süreyle Finlandiya’da yaşayabilir, çalışabilir, mesleki staj yapabilir ya da eğitim görebilirsiniz. Finlandiya’da daha uzun bir süre kalacaksanız, Finlandiya’daki ikâmet etme hakkınızı kayıtlara geçirtmeniz gerekmektedir. Bilgi Bankası’nın Avrupa Birliği Vatandaşları başlıklı internet sayfasına bakınız.

AB ya da ETA ülkelerinin dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşıysanız ve Finlandiya’ya üç aydan daha uzun bir zaman kalmak üzere geliyorsanız, genellikle oturma izni almaya gereksiniminiz vardır. Finlandiya’da çalışacaksanız, çoğunlukla çalışanlara verilen oturma iznini almanız gerekir. Konuya ilişkin olarak, Bilgi Bankası’nın Çalışmak İçin Finlandiya’ya başlıklı internet sayfasına bakınız.

Vize (viisumi) yalnızca,Finlandiya’ya yapılacak olan kısa ziyaretler amacıyla düzenlenir. Böylesi kısa bir ziyaret en fazla üç ay sürebilir. Örneğin, Finlandiya’ya turist olarak, iş gezisi ya da kongre gezisi için giriş yapacak olan bir yabancının vize alması gerekir. Vize başvuruları genellikle başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkede bulunan Finlandiya diplomatik temsilciliğine yapılır.

Bazı ülkelerle Finlandiya arasında vize muafiyet anlaşması bulunmaktadır. Bu ülkelerin vatandaşlarının Finlandiya’ya girişlerinde vize almış olma zorunluluğu yoktur.

|