Dünyanın en çılgın kenti: Dubai

Dubai dünyanın en büyük inşaat alanı konumunda. Mohammed bin Rashid Al Maktoum’u, büyük düşündüğü için tebrik etmek gerek.

Önce Burj al-Arab isimli dünyanın en yüksek otelini inşa ettiler. Otelde 180 metre yükseklikte bir lobby sizi karşılıyor. 200 metre yükseklikte veya suyun altında bir restoranda yemek yiyebiliyorsunuz. En küçük oda 169 metre kare ve geceliği 1000 dolar. En büyüğü ise 780 metre kare ve geceliği 28000 dolar. Bu otel yetmez deyip 6500 yataklı Asia Asia isimli devasa bir otel için de düğmeye basmış durumdalar. Bir de 550 milyon dolara mal olması beklenen, dünyanın ilk su altı oteli olan Hydropolis ile uğraşıyorlar

Ancak bu oteller de Dubai’lilerin hızını hiç kesmemiş. Şimdi de yaklaşık 800 metre ile dünyanın en yüksek binasını Burj Dubai inşa etmek için kolları sıvamış durumdalar. Bu binanın iç tasarımını da Giorgio Armani yapacak. Kentte Al Burj isminde bir binanın daha yapımına başlanacak, ki bu binanın da en az 700 metre yükseklikte olması bekleniyor. Tabi dünyanın en büyük insan yapımı marinasının (Dubai Marina) ve dünyanın en büyük alış merkezi Dubai Mall’ın da inşaatları sürmekte.

Dubai sadece dikeyde değil yatay düzlemde de ciddi görünüm değişikliğine uğruyor. Şehire Jumeirah, Jebel Ali ve Deira isminde 3 tane palmiye görünümünde ada inşa ediliyor.Bu adalarda pek çok lüks villa, otel ve rekreasyon alanı bulunacak

Daha da çılgın bir proje ise yaklaşık 300 küçük adadan oluşan bir dünya adası projesi. Bu adalardan istediğiniz de alabiliyorsunuz. Yanlız ufak bir sorun var; Adanıza gidebilmek için ya tekneniz ya da helikopteriniz olması gerek.

Bununla da bitmiyor, Jebel Ali adasını çevreleyen 440 kilometre karelik, yaklaşık 400 bin kişinin yaşaması beklenen Dubai Waterfront adında bir yer daha kuruluyor.

Gelmesi planlanan bu kalabalık nüfusu desteklemek üzere Dubai kendi Silikon Vadisini ve Eğlence parkını kurmayı da planlıyor. Dubailand isimli bu eğlence parkında Snowdome isminde cam kubbeyle örtülü bir kayak pisti de olacak. Bu park, şu anda dünyanın en büyük eğlence parkı olan Walt Disney World’ün 2 katı büyüklüğünde olacak. Ayrıca yine bu parkta dünyanın en büyük dönme dolabının yapılması planlanıyor. Bu kadar turist trafiğini karşılamak için de dünyanın en büyük havalimanının inşaatına başlanmış.

Tabii herşey toz pembe değil. Bu çılgın inşaat sürecini devam ettirmek üzere, kentte 24 saat çalışılıyor. Dünyadaki mevcut vinçlerin %17 sinin Dubai’de kullanıldığı sanılıyor. Bu iş yüküne yetişebilmek için Hindistan, Bangladeş,Pakistan gibi ülkelerden ucuza çalışacak işçiler getirtiliyor. Ağır çalışma şartları yüzünden Burj Dubai’nin inşaatında işçilerle çatışma yaşanmış.

Bütün bunlar elbet boşuna değil; Dubai’nin petrol rezervinin 2016 yılında sona ereceği sanılıyor. Amaç o yıla kadar Dubai’yi bir turizm cennetine dönüştürmek.

Dubai’nin hangi hızda geliştiğini göstermek için size iki fotoğraf. İlki 1991 yılında çekilmiş;

Bu da 2005 yılında aynı yerden çekilen Dubai fotografı;