Erdeğin yerlisi olarak saydığım için kendimi bu yazıyı kendi ellerimle yazıyorum hiçbiryerden alıntı değildir. Balıkesire bağlı olan erdeğe ulaşım çok rahattır. Ben İstanbuldan ulaştığım için otobüs seyahati ile 5-8 saat (şoföre bağlı) araba seyahati ile yaklaşık 5 saat sürebilir. Ankara ve İzmir den Erdeğe ulaşacaklar için süre değişkenlik gösterebilir. Ankaradan ve İzmirden tahmini olarak 8 saatte ulaşılınabilir.

Erdek Kapıdağ yarımdasında bulunmaktadır. Erdeğe ulaşırken Kapıdağ yarımadasının ince boynundan geçilir bu nedenle ada izlenimi vermektedir.

Erdeğin iklimi İstanbul iklimi ile benzerlik gösterse de 2-3 derece daha sıcaktır. Biraz da olsa Ege havası vardır. Aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz:

Erdek Kapıdağ

İşte yukarıda Erdeğe ulaşılırken geçilen ince boyun görünüyor. Sağ tarafında Bandırma yer alır.

Bandırma Erdekten daha önce kurulan bir yerleşim olsa da Erdeğin yaz turizmi ve güzelliği sayesinde Erdek daha gelişmiştir.

Erdek Otel Motel ve Tatil:

Erdeğe yazın göbeğinde giderseniz otellerin ve pansiyonların fiyatları çok uçuk olabilir. Bu nedenle önceden Erdeğe gitmemişseniz en güzel seçenek şudur:

Erdeğe öğlen saatlerinde varılır ve Erdek koyu boyunca yürüyerek otel ve pansiyonların fiyatları özellikleri öğrenilir ona göre karar verilir. Hem paranız cebinizde kalır hemde sevdiğiniz bir otelde Erdekte tatil yapma imkanı bulabilirsiniz. Sakın korkmayın önceden rezervasyon yaptırmasanızda sokakta kalmazsınız eğer dediğimi yaparsanız 2-3 saat içinde seveceğiniz bir yer bulabilir hem koyu tanımış olursunuz. Otel yada pansiyon ararken yürüyeceğiniz o kocaman yer Erdeğin uçsuz bucaksız plajıdır. Göz alabildiğine koy, yanlarda palmiyeler, yürüyüş yolu, ve denizin hemen yanında barlar, diskolar, oteller, pansiyonlar. Sizin için o muhteşem koyun resmini koydum aşağıda:

İşte bu gördüğünüz uçsuz bucaksız yer Erdeğin plajıdır. Tümüyle göz alabildiğine kumluk.

Sevgili tatilciler bu resmin sol tarafında kalan yer erdeğin merkezine gider oranında ben resmini koyayım ve bakın:

Erdeğin içini gösteren bulabildiğim resimler bunlar fakat:( Erdeğin merkezi kalabalık şehirleri aratmaz yaz günlerinde. Çay bahçeleri, çay bahçelerinde dev ekran televizyonlar, merkezde eğlence yerleri, yemek yerleri ve ağustos ayında iğne atsan yere düşmez bir kalabalık. Yanlış anlamayın Erdek ufak bir yer değil fakat okadar kalabalık olur ki yaz günlerinde insanlar omuz omuza yürürler.

Herhangi bir çay bahçesine geldiğiniz zaman karşınıza minicik Zeytin adası çıkar:) Onunda resmi aşağıda.

Zetin Adası

Zeytin adası çaybahçelerinin ve merkezin tam önündedir.

Merkezden devam ettğiniz zaman resimlere göre belirteyim. Seyitgazi tepesine doğru gidersiniz. Bu bölümdeki yürüyüş yolundaki evler diğer koy tarafına göre daha lükstür ve zengin kesime hitap etsede denizi taşlıktır. Yani Erdekte 2 farklı koy vardır işte onunda resmi aşağıda:

Erdek Seyitgazi

Yani arkadaşlar gidin görün kalın en az 10 gününüzü Erdek için ayırın. Ota halli kesimler için çok uygun ve unutamayacağınız bir tatil yapacaksınız.

Gelelim Erdeğin insanlarına hepsi yardımsever hepsi canı gönüldendir… Erdeğin merkezinde pazar kurulur eğer pansiyonunuzda yemek pişirme imkanınız varsa bu pazarı ziyaret edebilir yeler sebzeleri ve yiyecekleri alabilirsiniz.

Unutmadan zeytin adasının yakınında Erdeğin limanı vardır Tekirdağdan vapur yolculuğu ile ulaşılınabilir yada yaz aylarında İstanbuldan fakat ilk gidişte karayolunu tercih ederseniz daha iyi bir seçim olabilir.

Ayrıca İstanbuldan Erdeğe gidecekler için İstanbul- Bandırma hızlı feribotları vardır. 2 saat sürer ve Bandırmadan da Erdek minibüsle sadece yarım saat.:)

İçimden geldiği gibi yazdım sevgili tatilci arkadaşlar. Ben her yazımı Erdekte geçiririm. Merak ettiğiniz aklınıza takılan ne varsa yorum bırakın sorun seve seve cevaplarım.

Sinan

Sevgiler.